2013. július 10., szerda

2013-05-08 Közszolgálati Műhelybeszélgetések

„Közszolgálati Műhelybeszélgetések”


A Nemzeti Közszolgálati Egyetem első tudományos műhelybeszélgetése nagy érdeklődés mellett zajlott le, amelynek házigazdája ezúttal a Közigazgatás-tudományi Kar Ostrakon- és Magyary Zoltán szakkollégiumai voltak.
A téma egy európai zónai tagállam, Ciprus válsága volt, melynek megoldására kellett válságkezelési javaslatokat kidolgozni.
Az Egyetem rendészeti, biztonságpolitikai, és közigazgatási karáról érkezők a saját szakterületük fényében világítottak rá a válság történelmi és jelenkori okaira valamint a lehetséges következményekre, továbbá az országon belüli rendvédelmi, kormányzati szervek közötti együttműködés jelenlegi helyzetére.

A konferencia vezetője Prof. Dr. Lentner Csaba egyetemi tanár, vitaindító előadást tartott a ciprusi válság kialakulását okozó összeomlott bankrendszerről, megoldatlanságáról, és az államháztartásban létrejött további aggasztó problémákról, konfliktusokról.
A megoldás a konszolidáció lenne, mind Ciprus, mind az Európai Unió nemzetgazdaságának szempontjából nézve.

Az első előadó Szabó Ilona volt, (Ostrakon Szakkollégium tagja) történelmi áttekintést prezentált Ciprus történelméről, ezt követően Csiki Tamás, a Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar PhD hallgatója(Biztonságpolitikai Szakkollégiumból) a sziget, illetve a szigetért zajló évszázados görög-török háborús konfliktusokat boncolgatta, majd Bokros Tünde (Biztonságpolitikai Szakkollégium) a nemzetközi békefenntartás főbb részeit elemezte. Druskóczi László (Ostrakon Szakkollégiumból) az 1974-es függetlenség kikiáltása utáni történéseket politikai vetületben vette górcső alá. 

A részletgazdag történelmi értékelést követte a tudományos rendezvény központi eleme,Nánási Tamás (Magyary Zoltán Szakkollégium tagja)bemutatója a 2013 márciusában kirobbant bankválságról, különösen a pénzügyi szempontjából, amely a szigetország fő gazdasági tevékenysége, nemzetgazdaságának alapja.
Hecker Flórián a ciprusi közemberek reakcióit osztotta meg velünk, elmondása szerint a ciprusiak bíznak országuk konszolidációjában és viszonylag bizakodóak a fő iparágra a turizmusra hivatkozva, remélik annak fellendülését.

Az utóbbi értékelés ellenkezőjét látszanak igazolni Novoszáth Péter egyetemi adjunktus (Közpénzügyi tanszék) által elmondott lehangoló költségvetési és államadóssági adatok.

Ugyanakkor Felegyi Júlia (Szent György Szakkollégium tagja) korreferátuma valamelyest megnyugtatólag hatott, hiszen az általa elmondottak alapján a ciprusi belső rendvédelmi rendszer, a belbiztonsági erők és eszközök készen állnak arra az esetre, ha a görög-török válság az országon belül kiéleződne, és zavargásokká, tüntetésekké növekedne.

Ciprus válsága az egész Európai térségre hatással van – közvetve Magyarországra is – hiszen a jövő vezetői az egyetemi hallgatók közül kerülnek ki, az ilyen és ehhez hasonló megoldáskereső gyakorlatok során szerzett tapasztalataikat pedig a későbbiekben hazánkban, a közszolgálati munkájuk során, vagy nemzetközi beosztásaikban is hasznosítani tudják – emelte ki összefoglalójában Lentner Csaba.
A konferencia sikeres volt, érdekes és kellemes hangulatú, az ősszel kerül majd folytatásra a téma további megvitatása.

Kiss Alexandra

Szent György Szakkollégium

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése